Zapis

Promocja książki o polichromiach cerkwi w Michałowie (2014-02-21)

w piątek 21 lutego, o godz. 17.00 odbyło się spotkanie na którym promowano publikację o polichromii. Promocji towarzyszył wykład historyka sztuki Joanny Tomalskiej oraz wystawa fotografii Andrzeja Górskiego i uczestników warsztatów fotograficznych. Polichromie w cerkwi w Michałowie są dziełem znanego malarza, grafika i konserwatora dzieł sztuki Adama Stalony-Dobrzańskiego.

fotorelacja

film

wcześniej uczestnicy warsztatów fotograficznych wysłuchali wykładu o użyciu światła w fotografowaniu architektury i wnętrz

film

relacja z wcześniejszych warsztatów w ramach projektu

Warsztaty filmowe z Bartkiem Tryzną (2014-02-06)

Podczas warsztatów, które prowadzłBartek Tryzna powstał muzyczny video clip.

Na Ławeczce (2014-01-24)

24 stycznia odbyło się spotkanie z Michałem Grzesiem - filmowcem amatorem oraz pokaz jego filmów o Narewce, Krynkach, Białowieży, Gródku - "Ławaczka". Jest to zbiór opowieści, które snują starsi ludzie na ławeczkach. Podczas spotkanie zostanie również wyświetlony film Michała o wsi Popówka leżącej w gminie Gródek.

film

W Moim Teatrze (2013-12-13)

13 grudnia 2013 odbyła się premiera filmu "W moim teatrze - tak to było". Film opowiada o życiu Nadziei Oziabło - animatorki amatorskiego ruchu artystycznego w powojennej Gminie Michałowo.

Po premierze filmu ", odbyło się spotkanie z główną bohaterką oraz koncert akustyczny Ilony Karpiuk (Ilo& Friends, 5set5) przy akompaniamencie braci Pawła i Piotra Oziabło.

fotorelacja

ZubrOFFka w Michałowie (2013-12-06)

W ramach bialostockiego Festiwalu ZubrOFFka zaprezentowaliśmy 5 rosyjskich filmów krótkometrażowych

fotorelacja

Gościem pokazu był reżyser, scenarzysta i producent z Sankt Petersburga Mikhail Zheleznikov http://www.zheleznikov.com/index.html
http://www.zheleznikov.com/index-ru.html

The Log, reż. Alexei Romanov, 2012, 12’
Draft, reż. Timofei Zhalnin, 2010, 19’
The Wound, reż. Anna Budanova, 2013, 9’
Inside Square circle, reż. Valery Shevchenko, 2011, 26’
Chiziki, reż. Nikita Ikonnikov, 15’

Алексей Романов - Полено
Тимофей Жалнин - Черновик
Анна Буданова - Обида
Валерий Шевченко - Внутри квадратного круга
Никита Иконников - Чижики

Zjazd rodziny Baronowej Olgi von Ramm (2013-10-28)

W sobotę 26 pażdziernika 2013 w Michałowie odbył się Światowy Zlot Rodziny Baronowej Olgi von Ramm. Do Michałowa przyjechali potomkowie baronowej z USA, Francji, Belgii, Estonii i Polski. 

album zdjęć

O wydarzeniu napisano w prasie:

Jak problem to idźcie do baronowej - białystok.gazeta.pl

Zjazd potomków baronowej - tvp.pl

Dyrygowała całym światembiałystok.gazeta.pl

Email otrzymany po wydarzeniu od Józefa vn Ramma z Francji.
"To bylo dla mnie niesamowicie silne przezycie.
Dziękuje za cały olbrzymi wysiłek zeby nas tak pięknie przyjąć, po mistrzowsku zorganizować nasz pobyt w tym uroczym zakątku.Dzięki Panu dowiedziałem sie nowych faktów z życia mojej rodziny.Mogłem tez " odnaleźć ślad" Babci Olgi.
Wzruszające były spotkania z ludźmi. Spontanicznie milymi z ich pięknie śpiewanym akcentem.
Posylam wiele serdecznosci, życzę wiele dobrego i ściskam,
Jozek"

Wernisaż ikon Michała Piekarskiego. (2013-10-06)

Pisanie ikon to sztuka z najwyższej półki. Wymaga nie tylko wiedzy, cierpliwości, ale nade wszystko głębokiego uduchowienia. Michał Piekarski z Lewkowa Starego jest bardzo młodym człowiekiem (rocznik 1983), z powodu bezwzględnej i okrutnej choroby utracił słuch, ale nie poddał się i dzięki wspaniałemu człowiekowi jakim jest rektor mitrat Leoncjusz Tofiluk rozpoczął naukę w Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim. Tę niezwykłą szkołę rocznie kończy zaledwie kilku uczniów. Nauczanie odbywa się na zasadzie mistrz – uczeń. Po 4 latach nauki Michał ukończył szkołę z dyplomem ikonografa.

W niedzielę 6 października w Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii odbył się wernisaż ikon Michała Piekarskiego. Michał pokazał także na czym polega pisanie ikon, opowiedział językiem migowym (tłumaczyły Jego siostra i Mama) o swojej pasji. O ikonie, jej znaczeniu w duchowej kulturze prawosławia opowiedział ksiądz Jarosław Szczerbacz. Zaśpiewał chór z cerkwi w Nowej Woli.

Koncert podlaskiego barda (2013-09-27)

W piątek 27 września odbył się koncert Edwarda Wolańskiego. Zaprezentował on pieśni Wysockiego, Okudżawy i Rosenbauma. Koncert prowadził reżyser Dariusz Szada-Bożyszkowski.

zapis filmowy

 

Projekt Stowarzyszenia Drumla - Dialogi z Sąsiadami 3 (2013-08-24)

W sierpniu 2013 w naszej pracowni gościliśmy grupę studentów z Białorusi i z Polski. Przez kilka dni nasi goście uczestniczyli w serii spotkań i warsztatów na których dowiadywali się o architekturze drewnianej pogranicza, uczyli się haftu i projektowali z użyciem tradycyjnych wzorów.

Film rejestrujący działania

wykład dr Artura Gawła o architekturze Podlasia + zdjęcia

warsztaty haftu

Dziecko w chuście mniej płacze (2013-08-11)

O noszeniu dzieci w chustach dawniej i dziś opowiadały Katarzyna Piechowska oraz Kaja Kojder: instruktorki noszenia dzieci w chustach.

zdjęcia

relacja filmowa

Polichromie w cerkwi Św. Mikołaja w Michałowie (2013-07-02)

Projekt mający na celu przybliżenie szerzej nieznanych polichromii w cerkwii św. Mikołaja w Michałowie autorstwa prof. Adama Stalony Dobrzańskiego, obejmujący wykonanie dokumentacji fotograficznej, zorganizowanie warsztatów praktycznej fotografii, promocji polichromii jako jednego z cenniejszych przykładów sztuki sakralnej regionu przez wydanie albumuprezentującego dzieło i organizację wystawy i wykładu w PFDF.

W dniach 27-28 czerwca 2013 odbyły się warsztaty praktycznego fotografowania dzieł sztuki, prowadzone w trakcie wykonywania zdjęć do albumu o polichromiach w cerkwii p.w. Św. Mikołaja w Michałowie.

film z warsztatów

Teatr MałeMi i Kram Podlaskich Opowieści (2013-04-12)

12 kwietnia odbył się spektakl Wędrownego Teatru Lalek "Małe mi" p.t.: "Fintikluszki-Folkowe okruszki" oraz warsztat uwalniania wyobraźni i wymiany opowieści.

relacja zdjęciowa z wydarzenia

Krzysztof Kiziewicz Spotkanie z Naprawdę Ciekawym Człowiekiem (2012-04-25)

Krzysztof Kiziewicz w ramach PFDF przeprowadził warsztaty filmowe w Zespole Szkół w Michałowie. W trakcie spotkania powstał... 5 sekundowy film. Spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie. Twórcami i bohaterami filmu byli prawie wszyscy uczestnicy warsztatów.

Spotkanie z Ciekawym Człowiekiem - Bartek Tryzna (2012-03-27)

Bartek Tryzna był bohaterem kolejnej odsłony cyklu „Spotkań z Naprawdę Ciekawym Człowiekiem”.  W dniu 23 marca sala widowiskowa GOK w Michałowie była nieomal pełna. Obejrzeliśmy kilka filmów Bartka, słynną już etiudkę filmową nakręconą komórką „Mateusz i Marta”, oraz produkcje „Second Head”, „Mamobójcy”, „Dzieciak” jak również etiudę "Ołówek" przy której B. Tryzna pełnił funkcję kierownika produkcji.

Bohater Filmu Bartek Tryzna  to filmowy człowiek orkiestra: nie tylko samodzielnie pisze scenariusze do swoich filmów, ale także je reżyseruje, oraz filmuje. W ostatnim czasie zaczął swoje filmy montować. Pokazom filmowym towarzyszyła dyskusja. Przepytaliśmy także Bartka „na luzie i na serio” o jego zainteresowaniach, pasjach i planach. Dyskutowaliśmy także o planach związanych z powołaniem lokalnej telewizji.

Następne filmowe spotkanie już wkrótce. Już 24 kwietnia odwiedzi nas Krzysztof Kiziewicz – utalentowany reżyser,  operator i montażysta. Współautor wielu filmów (także Bartka Tryzny) oraz klipów reklamowych. Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół. Szczegóły wkrótce.

Piotr Sawicki "Spotkanie z Naprawdę Ciekawym Człowiekiem" 09.03.2012 (2012-03-16)

 

Piotr Sawicki jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu wystaw.

Urodził się w 1948 r. w Białymstoku (ojciec Piotr Sawicki - senior był założycielem Białostockiego Teatru Lalek, fotoreporterem II Korpusu gen. Andersa oraz uczestnikiem walk o Monte Cassino). Sawicki junior był m.in. współtwórcą ogólnopolskiego miesięcznika literatury faktu „Kontrasty”., a także organizatorem, komisarzem i jurorem wielu wystaw, konkursów i plenerów, m.in. „Czas i obraz północno–wschodniej Polski”.

Dziś jest wykładowcą fotografi, niegdyś prowadził zajęcia w Instytucie Architektury, pracował w Zakładzie Nowych Technik Nauczania Politechniki Białostockiej, był fotoreporter terenowym Centralnej Agencji Fotografcznej w Warszawie. 

 

Sawicki uprawia fotografę: socjologiczną, teatralną, fotografuje niebo, od 1978 r. zajmuje się także fotografą lotniczą, w 1991 r. fotografował wizytę Ojca Świętego w Białymstoku, od 40 lat otografuje polskie prawosławie. Jest członkiem rzeczywistym ZPAF. 

Jest autorem około 100 wystaw i pokazów indywidualnych m.in. w Warszawie, Wilnie, Kownie, Hongkongu. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych „Interpressphoto”,„Małe formaty”, „Biennale plakatu”, „Biennale krajobrazu”, „Ogólnopolski Przegląd Fotografi Socjologicznej” – Bielsko Biała 1980, „Satyrykon”, „Złocisty Jantar”, „FotoArt Festiwal” – Bielsko Biała 2005, „Polskie Prawosławie” – Moskwa 2005 i wiele innych. 

Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Prezydenta Miasta Białegostoku, Wojewody Białostockiego, stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki, Honorowy Tytuł „Białostoczanin Roku” 1987. Jego fotografe znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki – Watykan (1993), Muzeum Historii Fotografi – Kraków 2005 (60prac o tematyce socjologicznej), zbiory ZPAF, kolekcje prywatne w kraju i zagranicą.

 

 

Białystok - Grodno, Michałowo –Wołkowysk (2011-12-17)

17 grudnia 2011r. w godz. 11.00 - 14.30
Dialog wielokulturowy Białystok - Grodno,  Michałowo –Wołkowysk

Michałowo i Wołkowysk, podobnie jak Białystok i Grodno to miasta wyjątkowo splątane wspólną historią i przez całe stulecia zróżnicowane kulturowo. Do 1939 roku w tych czterech miasta funkcjonowały świątynie  różnych wyznań: katolickie, prawosławne, żydowskie i protestanckie. Jeszcze większe zróżnicowanie przebiegało w wymiarze narodowym: Polacy, Białorusini, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy, Rosjanie a nawet Litwini mieli swój wkład w tworzenie oblicza tych miast.

 

Na przestrzeni dziejów miasta te zmieniały swoją przynależność państwową, a dziś rozdziela je nowa granica: Michałowo i Białystok znajdują się w Unii Europejskiej, podczas gdy Wołkowysk i Grodno są poza tą strukturą.  Ale wspólna historia, bliskie, sąsiedztwo, język, wielopokoleniowy dorobek ich mieszkańców zobowiązuje do tworzenia partnerskich więzi i wymiany doświadczeń, nie utrwalania stanu izolacji. I temu służyć ma nasze skromne przedsięwzięcie w którym wątek Michałowa i Wołkowyska szczególnie chcemy wyeksponować

 

Dialog międzykulturowy. Białystok - Grodno - Wołkowysk -Michałowo
Miжкультурны дыялог: Беласток - Гродна - Ваўкавыск - Міхалова
Intercultural dialogue: Bialystok – Hrodna – Vaŭkavysk – Michalowo

Tematy wykładów - Тэмы дакладаў - Lecture topics:
dr hab. Oleg Łatyszonek, profesor Uniwersytetu w Białymstoku Średniowieczne księstwo wołkowyskie i jego sąsiedzi - Сярэднявечнае Ваўкавыскае княства і яго суседзі - Medieval Duchy of Vaŭkavysk and its neighbours.

dr Hienadź Siemianczuk (Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janka Kupały, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Świątynie Michałowa i Wołkowyska w XIX - na początku XX w - Бажніцы Міхалова і Ваўкавыска ў ХІХ - пач. ХХ ст - Temples of Michalowo and Vaŭkavysk in the 19th and the beginning of the 20th century.

dr Siarhiej Tokć (Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janka Kupały), Majątek Michałowo w połowie XIX wieku - Маёнтак Міхалова ў сярэдзіне ХІХ ст, Michalowo estate in the mid-19th century.

dr Ina Sorkina (Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janka Kupały), Dokumenty związane z Michałowem w zbiorach Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie i Narodowego Archiwum Historycznego Białorusi w Grodnie - Дакументы звязаныя з Міхаловам у зборах Літоўскага дзяржаўнага гістарычнага архіва ў Вільні і Нацыянальнага гістарычнага архіва Беларусі ў Гродна - Documents related to Michalowo in the Lithuanian State Historical Archives in Vilnius and the National Historical Archives of Belarus in Hrodna.

dr Wital Karnialuk (Grodzieński Uniwersytet Państwowy im. Janka Kupały) Michałowo i okolice w przededniu i podczas I wojny światowej - Міхалова і наваколле напярэдадні і падчас Першай сусветнай вайны - Michałowo and its neighbourhood on the eve of and during World War I.

mgr Taciana Kasataja (Grodno), Kultura i oświata w Michałowie i okolicach w XIX - początku XX wieku - Культура і асвета ў Міхалове і наваколлі ў ХІХ - пач. ХХ ст - Culture and education in Michałowo and its neigbourhood in the 19th and the beginning of the 20th century.

 dr Helena Głogowska (Uniwersytet w Białymstoku), Twórczość ks. Jana Siemaszkiewicza - proboszcza parafii katolickich w Jałówce i Michałowie oraz białoruskiego poety - Творчасць кс. Яна Семашкевіча, пробашча каталіцкіх парафій у Ялоўцы і Міхалове ды беларускага паэта - Works of Rev. Jan Siemaszkiewicz, a Belarusian poet and the catholic parish priest in Jalowka and Michalowo.

 

Organizatorzy: Burmistrz miasta Michałowo, Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie, Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie.

 

ZOBACZ FILM

"Białystok między wojnami" wydawca PFDF (2011-06-02)

Ukazała się książka albumowa "Białystok między wojnami". To wydarzenie bez precedensu: do książki dołączony jest plan Białegostoku z 1937 roku oraz 2 przedwojenne filmy. Partnerem wydania książki jest Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii Michałowo Niezbudka.

Jak Dziś Pamiętam (2011-05-21)

18 maja 2011 na Rynku Kościuszki w Białymstoku otwarto wystawę pt. "Jak dziś pamiętam. Białystok 1961".  To wspólny projekt Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Przedsięwzięcie wsparł: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piaski", prezydent miasta Białegostoku i Mariola Łotysz z firmy APOGEA. Zobacz film z tego wydarzenia

"Michałowo wczoraj i dziś" (2011-05-20)

"Michałowo wczoraj i dziś". Wystawa zrealizowana przez Pracownię Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie. Zobacz plansze

 

Michałowo w Leżajsku (2011-05-07)

W Leżajsku w kwietniu 2011 została otwarta wystawa fotografii udostępnionych przez Pracownię Filmu, Dźwięku i Fotografii (PFDF). Na mocy porozumienia z chwilą urochomienia PFDF cała wystawa wraz gablotą sfinansowaną przez Muzeum w Leżajsku trafi do Michałowa (za darmo). Oto kilka zdjęć z otwarcia wystawy w Leżajsku. Więcej - kliknij

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka