POPOŁUDNIE Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ
2013-06-30

Fotorelacja

migawki filmowe z imprezy>>

Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie (PFDF) oraz Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej z Białegostoku
(TPKŻ) z a p r a s z a na prawdziwy żydowski tygiel , gugiel , ale także czulent !

BILL FARRAN – UTRACONE SKARBY – DREWNIANE SYNAGOGI WSCHODNIEJ EUROPY
7 lipca w PFDF w Michałowie o godz. 12 odbędzie się otwarcie wystawy linorytów Billa Farrana, artysty amerykańskiego, który swoje korzenie wywodzi z ziem polskich jeszcze z czasów przedrozbiorowych (z okolic Witebska, Połocka, oraz Ukrainy). Prace Farrana pokazywane były na całym świecie. Przedstawiają nieistniejące, drewniane synagogi, zwłaszcza z obszaru Białostocczyzny. Kilka litografii to obiekty chrześcijańskie, oraz meczet tatarski w Kruszynianach. Te prace Bill Farran pozostawi w darze dla Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii.
W programie Popołudnia:

Pieśni żydowskie (w języku jidysz) w wykonaniu Ali i Rafała Grabowskich
Co to jest jarmułka, menora, świecznik chanukowy, a co tałes? O najważniejszych obyczajach i obrzędach Żydów oraz o narodzinach własnej żydowskiej świadomości opowie ostatni białostocki Żyd Zbigniew Siwiński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kultury Żydowskiej.
Potrawy żydowskie przyrządzać będzie Darek Szada Borzyszkowski. Nadto dla gości serwujemy czulent, cymes, żydowski kawior oraz inne specjały!
Absolutny cymes! Pieśni Żydów z Krynek! Oryginalne i nigdy wcześniej nie emitowane nagrania zrealizowane w końcu lat 50 tych XX wieku przez słynnego amerykańskiego muzyka Dawida Garfielda (grał m.in. z Cher, Michalem Boltonem, Georgem Bensonem i wielu innymi). Pradziadkowie Dawida wyemigrowali z Krynek w końcu XIX wieku. Tuż przed ich śmiercią pieśni żydowskie, które pamiętali zostały nagrane.
Jan Kalicki, znakomity rzeźbiarz ludowy z Siekierek koło Tykocina przyjedzie do nas z całym swoim warsztatem oraz rzeźbami i na oczach wszystkich będzie rzeźbił w lipie… oczywiście Żydów.
Uwaga: na miejscu będzie można kupić rzeźby wraz z sygnaturą artysty!
Etiuda filmowa Ołówek. Fabuła traktuje o narodzinach miłości młodej polskiej dziewczyny i żydowskiego chłopca. Rzecz się dzieje w przedwojennym Białymstoku, a cała historia jest oparta na autentycznych zdarzeniach.
W Pracowni będzie można także zobaczyć wystawę ilustracji do nagrodzonego filmu WYRZUTKI wybitnego malarza Stanisława Żywolewskiego.

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka