OTWARCIE WYSTAWY ROBÓTEK RĘCZNYCH
2023-07-17

Nasze sobotnie spotkanie towarzyszące otwarciu wystawy "Hafty, dzierganki, koronki i wyszywanki" trwało i trwało... Zebrało się grono wyjątkowych pań, tych tworzących i tych doceniających rękodzieło oraz kilku panów towarzyszących paniom.

Zaczęliśmy od występu młodej utalentowanej mieszkanki Michałowa pochodzącej z Ukrainy. Kira wykonała m.in. utwór o wyszywance, która jest tak ważnym patriotycznym elementem tożsamości Ukraińców.

Następnie wspólnie czytaliśmy i komentowaliśmy informacje zawarte w publikacji PFDF z 2016 r. "Tekstylia w domu wiejskim w gminie Michałowo". Odkrywaliśmy i potwierdzaliśmy funkcje i ważne role jakie odgrywały i odgrywają chodniki, dywany, firany, serwetki, ręczniki obrzędowe, makatki i inne tekstylia w domach naszych babć, mam i naszych.

Wzbogaceni o wiedzę naukową mogliśmy już zwiedzać wystawę i podziwiać dzieła rąk zdolnych pań z gminy Michałowo i okolic. Autorki opowiadały o swoich pracach, a zwiedzanie umilał nam pan Janusz Ostapczuk grając na akordeonie.

Muzyka akordeonowa stworzyła atmosferę biesiady i rozpoczęły się pogaduchy. Obecne panie i panowie zaczęli wspominać różnych mieszkańców Michałowa i ich umiejętności. Wspomnienia wędrowały od jednego tematu do drugiego. Pan Marek przypomniał żonę milicjanta Fafińskiego, która wykonywała wspaniałe dzianiny mimo swojej niepełnosprawności, ktoś inny wspomniał p. Julię Rogaczewską, która obdarowywała dzieci własnoręcznie wykonywanymi pajacykami.

Pani Eugenia Bójko opowiadała nam o pani Stankiewiczowej i pani "Pruzynie", a przy okazji okazało się, że i ona i pan Ostapczuk pracowali na poczcie jako telefoniści i pamiętali jeszcze numery do niektórych michałowskich instytucji. Spotkanie zaowocowało też odnowieniem starej znajomości trzech obecnych pań.

Jednym słowem PRZECUDOWNIE spędzony wspólny czas, za co wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy!

Oczywiście zapraszamy na wystawę, która jest do zwiedzania w godzinach pracy PFDF lub w innych godzinach po wcześniejszym umówieniu, tel. 504 893 861.

SWOJE PRACE LUB PRACE WYKONANE PRZEZ MAMY, BABCIE, TEŚCIOWE, CIOCIE, ZNAJOME, ITD. NA WYSTAWĘ UDOSTĘPNIŁY:

 

Z całego serca dziękujemy!

 

 

 

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka