Fotograficzno-literackie spotkanie za nami. Okazało się, że kameralne grono sprzyja niezwykłym opowieściom. Przez ponad 2 godziny bohaterowie spotkania opowiadali o podlaskich krajobrazach, tych widocznych na fotografiach i tych żyjących w historiach ludzi stąd. Było mnóstwo okazji do pouczających refleksji i wzbogacających odkryć historyczno-kulturowych.
Spotkanie było tym ciekawsze, że wśród przybyłych znalazł się profesor socjologii, absolwent michałowskiego LO, Czesław Gryko i redaktor Niwy, pisarka i tłumaczka, Mira Łuksza.
Jak się okazało, Barbara Goralczuk, wydała swoją książkę o bieżeństwie równo w 100-lecie tego zdarzenia, ale jeszcze przed książką Anety Prymaki-Oniszk. A jej druga książka, przewrotnie zatytułowana "Miód", pokazuje raczej gorzką rzeczywistość bieżeńców po powrocie do kraju i niełatwe czasy dwudziestolecia międzywojennego. Wśród tych historii jest też jedna z Michałowa.
Albumy Jerzego Rajeckiego z klimatycznymi zdjęciami Podlasia można kupić w PFDF, a książki Barbary Goralczuk są w Gminnej Bibliotece w Michałowie.