ŚLADAMI MICHAŁOWSKICH ŻYDÓW
2021-06-11

Dziś kolejne spotkanie z uczniami szkoły w Michałowie. Tym razem udaliśmy się wspólnie na spacer historyczny "Śladami michałowskich Żydów".    

 

Naszą marszrutę rozpoczęliśmy od ulicy Żwirki i Wigury, gdzie mówiliśmy o fabryce Aiera Łaźnika, a przy okazji poznawaliśmy ogólną historię polskich Żydów, przyczyny ich obecności w Michałowie i sprawdzaliśmy naszą ogólną wiedzę o kulturze żydowskiej.

Na ulicy 3 Maja (dawniej Policyjne) rozmawialiśmy o jatkach i koszernym jedzeniu. Na ulicy Wąskiej, przy fragmencie murku pozostałego po jednej z dwóch michałowskich bożnic uczniowie dowiedzieli się więcej o miejscach religijnych związanych z judaizmem i o żydowskich świętach.

W budynku Pracowni obejrzeliśmy 2 filmy o rodzinach współczesnych Żydów, którzy przybyli do Michałowa w poszukiwaniu swoich korzeni. Poruszyliśmy też temat tragedii holocaustu i poświęciliśmy chwilę na informacje o miejscu historycznej pamięci jakim jest cmentarz koło Majdanu.

Żeby zachować równowagę między smutkiem i nostalgią, a dniem dzisiejszym, zagraliśmy w drejdla i zaśpiewaliśmy radosne Hava Nagila.

 

 

 

 

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka