ŚWIĄTECZNA PAMIĄTKA Z BIEŻEŃSTWA
2021-01-08

Na Podlasiu jeszcze świętujemy, składamy więc najlepsze życzenia świąteczne wyznawcom prawosławia. Mamy też dla was ciekawą i wzruszającą michałowską historię związaną bombkami na bożonarodzeniową choinkę.

Jest rok 1915, trwa I wojna światowa. Wojska niemieckie przerywają linię frontu i zbliżają się do zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego. Rozpoczyna się bieżeństwo, przesiedlenie cywili w głąb Rosji, wielki exodus wymuszony propagandą strachu władz imperium.

Wśród uchodźców jest Maria Samosiuk z Michałowa. 12-letnia dziewczynka razem z bratem i matką wyjeżdża do Rosji zatrzymując się dopiero w Tambowskiej Guberni, 1500 km od domu. Maria tam dorasta i już jako szesnastolatka rozpoczyna pracę w wojskowym szpitalu jako pomoc. Przychodzi rok 1919. Rodzina Marii dowiaduje się, że Polska odzyskała niepodległość i że Michałowo jest w granicach tej nowej niepodległej Polski. Jest bezpiecznie i można wracać. Trochę czasu im ten powrót zajmuje, jadą w końcu z całym dobytkiem, ale już na święta roku 1920 są w domu i ubierają drzewko ozdobami, które przywieźli ze sobą z Rosji.

100 lat później, wnuczka Marii wydostaje z pudeł delikatne świąteczne ozdoby i wspomina swoją babcię opowiadając jej historię swoim dzieciom.

A wy jakie historie opowiadacie przy świątecznym stole?

 

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka