SPACER Z HISTORIĄ NA PIERWSZYM PLANIE
2020-09-23

Historyczny spacer ulicami Michałowa za nami.

Niedzielne popołudnie w Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii upłynęło pod znakiem odkrywania kart historii naszego miasteczka. Spacerując poznawaliśmy zamierzchłe czasy założenia miejscowości ustalone na podstawie przekazów historycznych i dokumentów archiwalnych jak również losy wojenne wspominane przez żyjących świadków tamtych dni, a także  historię nowożytną, którą przybliżył nam sam gospodarz gminy.

Okazją do zorganizowania spaceru stały się Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Moja Droga 2020". EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.

Ruszyliśmy więc drogą i śladami historii, spacerując w promieniach wrześniowego słońca. A pogoda dopisała nadzwyczajnie. Sprzed budynku Pracowni przeszliśmy ulicami Leśną, Gródecką, Sienkiewicza, Fabryczną i Białostocką. Po drodze wskazane zostały lokalizacje dawnych fabryk włókienniczych i chemicznych, byłych świątyń - ewangelickiej kirchy niemieckiej i drewnianej bóżnicy żydowskiej oraz domów fabrykantów i ważnych mieszkańców Michałowa-Niezbudki. Domy zamożnych fabrykantów, jak dowodzili seniorzy naszego miasteczka pamiętający je z lat dziecinnych, były wyznacznikiem stylu i gustów mieszkańców. I tak np. posiadłość Hugo Petera na rogu ul. Leśnej i Fabrycznej była otoczona zadbanym ogrodem z altaną typu pagoda w środku, z cudowną roślinnością i  kwiatami sprowadzanymi z zagranicy. Była ona zachętą do spacerów okolicznymi uliczkami, a małe ZOO i wybiegi dla saren cieszyły oczy dzieci.

Z dawnych świątyń zachowały się jedynie zdjęcia. Jako ciekawostkę pokazaliśmy ocalały fragment mozaiki i wskazaliśmy alejkę starych lip wiodących do wrót niemieckiej świątyni. Jej zrekonstruowany model jest do zobaczenia w Pracowni Niezbudka. Przeszliśmy obok domu państwa Bołądziów. Jego historię przypomnieli mieszkańcy, którzy w latach 40.  zeszłego stulecia uczęszczali tam do przedszkola. Potem historię swego ponad 100 -letniego domu opowiedział pan Wieremiejczyk z żoną. Idąc dalej wskazaliśmy lokalizację fabryki Cytrona i  młyna Mielnickiego. Wokół parku zatrzymaliśmy się na chwilę przy lokalizacji nieistniejącej apteki Stryckiego, wspomnieliśmy dom, w którym przed wojną przyjmował gródecki doktor Cukierman, a dalej powojenne biuro Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska i miejsce nieistniejącej fabryki Moritza.

W samym parku miejskim czekał na nas gość specjalny Marek Nazarko burmistrz Michałowa. Opowiedział nam o najnowszej historii miasta i działaniach dzięki, którym widzimy naszą miejscowość jaką jest obecnie. Ciekawostką okazał się przekaz zawarty w nowym pomniku parku miejskiego, gdzie każdy detal postumentu ma swoje znaczenie i wartość. Na pytania spacerowiczów co jeszcze jest w planach rozbudowy miasta Burmistrz opowiedział o Centrum Konferencyjnym, które ma powstać na rogu ulic Gródeckiej i Białostockiej oraz o nowym przystanku z poczekalnią.

Na zakończenie spaceru wróciliśmy do Pracowni, gdzie obejrzeliśmy unikatowe filmiki z 1929 i 1952 roku wspominające Jałówkę i Świsłocz. W miłej atmosferze przy kawie, herbacie i ciasteczkach podzieliliśmy się znanymi i nieznanymi opowieściami z kart historii Gminy Michałowo. Każdy uczestnik spaceru otrzymał pamiątkowy gadżet, a najstarsza uczestniczka spaceru, pani Janina Groblewska  dostała kwiaty wraz z podziękowaniami  i życzeniami zdrowia.

Nie wyczerpaliśmy tematu - dnia byłoby za mało. Pozostało jeszcze wiele do zobaczenia, odkrycia i opowiedzenia. Widząc szczególne zainteresowanie przybyłych historią i dziedzictwem kulturowym naszego miasteczka wspólnie postanowiliśmy, aby ten spacer był początkiem cyklu takich poznawczych wycieczek.

Śledźcie nasze ogłoszenia na bieżąco, wkrótce terminy przyszłych spotkań i inicjatyw. Zapraszamy!

/album zdjęć/

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka