WIECZÓR FILMOWO MUZYCZNY ZA NAMI
2020-07-19

Kino pod chmurką w Michałowie

Piątkowy wieczór 17.07.2020 w Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii Niezbudka w Michałowie upłynął pod znakiem pierwszego plenerowego pokazu filmowego z cyklu „Kino pod chmurką”. Początkowo miało to być wydarzenie jednorazowe, ale frekwencja, reakcje widowni i oczekiwania mieszkańców miasteczka wpłynęły na zmianę decyzji i takich wieczorów z filmem ma być więcej.

Nie przestraszyły ostrzeżenia burzowe! Dopisała pogoda, a projekcja filmu zgromadziła liczną publiczność na kocykach, leżakach i krzesłach. Chłód wieczoru rozgrzały rytmy piosenek śpiewanych z zespołem Prymaki oraz gorące kiełbaski. Przez chwilę wydawało się, że słońce też chce obejrzeć film i dlatego nie zachodzi. Ostatecznie zapadł zmierzch i przybyli mieszkańcy gminy Michałowo, turyści oraz goście spędzający letni czas wypoczynku w naszych stronach mogli wspólnie obejrzeć film.

Tym razem przedstawiliśmy produkcję dokumentalną Katarzyny Trzaski z 2017 r. pt. „Wieś pływających krów”. Opowieść dzieje się w podlaskiej wsi Podozierany do której udaje się troje młodych berlińczyków ze wspólnoty Spirit Center, dbającej o duchowy rozwój swoich członków za pomocą jogi, medytacji, szamańskich rytuałów czy lekcji przetrwania w lesie. Jak na prawdziwych pielgrzymów przystało, Ellen, Mario i Jon jadą aż pod granicę Polski z Białorusią, jak do Ziemi Obiecanej, gdzie od miejscowego gospodarza, Stanisława, wynajmują stuletni drewniany dom. Pan Stanisław, wyjątkowo ciepła i barwna postać, przyjmuje podróżników i wprowadza w codzienność życia na podlaskiej wsi. Sceny do filmu kręcono m.in. we wsi Podozierany, Jałówce i Brzostowie, a także w Berlinie i Brandenburgii.

Film wzbudził wiele emocji na zgromadzonej w PFDF widowni. Był śmiech, zdziwienie, ale też refleksja i zaduma. Najważniejsze jest jednak to, że spędziliśmy ten czas razem. W przygotowaniu są kolejne spotkania plenerowe z kinem w PFDF.PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka