BOGDAN DUDKO - JESTEM STĄD.
2015-05-06

Zapraszamy na spotkanie z pisarzem Bogdanem Dudko

Zapraszamy na spotkanie z Bogdanem Dudko, autorem poetyckiej książki "Dolina. Znad Narwi i Świsłoczy" o której krytyk Artur Szczęsny pisał, że „pokazuje życie ludzi stąd... Tomik bogaty jest w konteksty, bo znajdziemy w wierszach Mickiewicza, Miłosza, Konwickiego, Kapuścińskiego, Stachurę... Ale też odwołania do starych 

filmów, a nawet rockowych brzmień. Wszystko w scenerii magicznego, jeszcze dziewiczego krajobrazu.”

Tomik Dudki ilustrowany jest m.in. fotografiami Wiktora Wołkowa. Wiersze w języku polskim na białoruski przełożyła Mira Łuksza. Znakomitym bonusem w trakcie naszego spotkania będzie film ilustrujący autorską opowieść w reżyserii Bogdana Dudko.

Piątek, 8 maja, godz. 17, PFDF Michałowo, Fabryczna 33

 

Bogdan Dudko - animator kultury, dziennikarz, poeta. Urodzony w 1968 roku w Białymstoku. Dzieciństwo spędził w Cisówce. Studiował filologię polską. Dziennikarz radiowy (Polskie Radio Białystok) i telewizyjny (TVP Oddział w Białymstoku), autor reportaży o tematyce kulturalnej i dotyczących mniejszości narodowych. Przez 20 lat był redaktorem naczelnym i animatorem Pisma Literacko-Artystycznego "Kartki". Redaktor ponad 40 książek wydanych w serii Biblioteki "Kartek". Laureat kilku konkursów literackich, m. in. I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Debiut, organizowanym przez tygodnik "Niwa". Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego za upowszechnianie kultury i promowanie literatury współczesnej.Wydał tomik "40 i 4 wiersze o miłości" (2008), "Dolina. Znad Narwi i Świsłoczy" (2014) i książeczkę dla dzieci "Wilczek Milczek" (2014).

 

Kilka słów o "Dolinie": "Dolina. Znad Narwi i Świsłoczy" Bogdana Dudki to książka głęboko podlaska. Pokazuje krajobraz Podlasia, życie ludzi stąd. Została napisana przez poetę, który wychował się i mieszka na Podlasiu (Białystok – Cisówka).

Poezja Bogdana Dudki jest lekka, ale poruszająca. Nie posiada zbędnych ozdobników, za to dojrzałe spojrzenie na przemijanie, miłość. Tomik bogaty jest w konteksty, bo znajdziemy w wierszach Mickiewicza, Miłosza, Konwickiego, Kapuścińskiego, Stachurę... Ale też odwołania do starych filmów, a nawet rockowych brzmień. Wszystko w scenerii magicznego, jeszcze dziewiczego krajobrazu. Ostatnie brogi, zapach lipowego kwiecia, klangor żurawi, szum traw. Piękne fotografie m.in. Wiktora Wołkowa.

Książka jest dwujęzyczna – z polskiego na białoruski wiersze przetłumaczyła Mira Łuksza, poetka związana rodzinnie z tytułową doliną. Melodyjny język białoruski, wciąż żyjący wśród mieszkańców przygranicznych rzek, pozwala wiernie opowiedzieć o urodzie tych miejsc.

I atrakcyjny dodatek - film ilustrujący opowieść (reż. Bogdan Dudko, zdjęcia i montaż - Tomasz Onikijuk). Odbyło się wiele i wciąż odbywają się spotkania autorskie promujące „Dolinę. Znad Narwi i Świsłoczy”, które cieszą się dużą popularnością. 

Książka zdobyła też duże zainteresowanie medialne. Odcinek programu TVP Białystok "Strefa Książki"opowiadający o "Dolinie" Bogdana Dudki emitowany był kilkakrotnie.

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka