ŻUBROFFKA W MICHAŁOWIE
2013-11-26

Pokaz filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

Zapraszamy na pokaz filmów "From Russia with What?"

6 grudnia w piątek o godz. 14.00 w Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii przy ul. Fabrycznej 33 w Michałowie będzie można obejrzeć filmy rosyjskich twórców.

 

  • The Log, reż. Alexei Romanov, 2012
  • Draft, reż. Timofei Zhalnin, 2010
  • The Wound, reż. Anna Budanova, 2013
  • Inside Square circle, reż. Valery Shevchenko, 2011
  • Chiziki, reż. Nikita Ikonnikov, 

 

 

Gościem specjalnym pokazu będzie Mikhail Zheleznikov, urodzony w Leningradzie reżyser, scenarzysta i producent filmów krótkometrażowych, laureat wielu nagród i stypendiów zagranicznych. 

 

http://www.zubroffka.pl/

http://www.youtube.com/watch?v=CJQpsu_heRM

Organizatorem Festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury - DKF "Gag"

Mikhail Zheleznikov o filmach pokazu: 

„Krótkie filmy nie są łatwym materiałem dla selekcjonera - to tysiące produkcji rocznie, z czego większość nie zawsze nadaje się do pokazania. Nie jest to typowe akurat dla Rosji, ale raczej dla całego świata. Niezależnie od tego, jak „desperacko" czujemy się czasami w trakcie selekcji (i wielogodzinnego szperania w tysiącach kopert zgłoszeniowych), dla nas najważniejsze jest, aby nie stracić wiary w krótkie kino, bo zawsze ostatecznie ogłaszamy tytuły, które pamiętamy przez lata i czujemy się dumni z ich odkrycia. Nasz festiwal nazywa się Message to Man, ale nie kierujemy się jakoś szczególnie tą nazwą. Na dodatek pasuje ona do każdego filmu, ponieważ wszystkie produkcje mają jakieś przesłanie (nawet jeśli go nie mają). Nie szukamy filmów zabawnych czy o specjalnym zabarwieniu politycznym, nie interesuje nas budżet produkcji czy tzw. „jakość". Przede wszystkim szukamy oryginalnych pomysłów, stylu i szczerości twórców, ponieważ wierzymy że jeżeli film posiada te składniki - reszta jest nieistotna. Jeżeli jednak brakuje któregoś z nich, film nie nadaje się do oglądania. Kino rosyjskie nie miało na siebie pomysłu przez ponad 25 lat po Pierestrojce i rozpadzie bloku wschodniego. Za dużo się zmieniło w naszym gigantycznym, nietolerancyjnym, niestabilnym i słynącym z zamiłowania do alkoholu kraju, a z drugiej strony... zmieniło się zbyt mało. Zbyt szybko, a zarazem zbyt wolno. Teraźniejszość, przyszłość i przeszłość zmieniają się w tym samym tempie i czasami trudno jest je rozdzielić. Mam nadzieję, że na pewnym poziomie nasz program doskonale to oddaje. W programie przygotowanym dla festiwalu ŻUBROFFKA chcemy pokazać kilka krótkich form, pokazywanych w ramach naszego wydarzenia w ostatnich trzech latach, bez specjalnego kuratorskiego pomysłu. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że brak konceptu to też jakiś koncept, ale życie i bez tego jest dość skomplikowane, prawda?"

 

 

 

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka