Co nowego?

Zbudujmy sobie małe Michałowo /2015-06-23/

Zapraszamy chętnych na spotkanie organizacyjne związane z projektem budowy makiety miasta Michałowo. Czwartek, 25 czerwca, godz.14, PFDF Michałowo, Fabryczna 33. Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie, ale termin im nie odpowiada proszę o kontakt telefoniczny 507181939 lub email pfdf.michalowo@gmail.com
Przypominamy: w Michałowie powstanie jedna z większych makiet miast w Polsce. Oceniamy, że projekt będzie realizowany około rok. Praca nad poszczególnymi elementami makiety będzie odbywała się w PFDF w Michałowie. Koordynatorem projektu będzie Tomasz Wiśniewski, a uczestnicy projektu będą pracowali pod nadzorem miejscowych architektów Anny i Dariusza Modzelewskich.
więcej »

1. turniej szachowy /2015-06-02/

Juz niebawem, w nastepny weekend zostanie rozegrany 1. turniej szachowy o Puchar Burmistrza Michałowa. Szachy są grą starą jak świat, zapewne wielu Wam znane, więc od razu przejdźmy jak wziąć udział w turnieju. Na stronie http://mosir.michalowo.eu/ znajdziemy regulamin, wystarczy go przeczytać, zaakceptować i wypełniony formularz przesłać pod wskazany adres. Limit miejsc jest ograniczony (16), a o prawie startu decyduje kolejność zgłoszeń! Udanej zabawy, do zobaczenia w sobotę o 10.00.

więcej »

Studenci z Kanady w PFDF Michałowo /2015-05-27/ Studenci z Kanady w PFDF Michałowo

Studenci z University of British Columbia (Kanada) oraz uczniowie szkół michałowskich wezmą udział w spotkaniu poświęconym nowoczesnemu pojmowaniu pojęcia wielokulturowość. Motywem przewodnim jest projekt "Świadectwa Zagłady" (Witnessing Auschwitz). Spotkanie odbędzie się w PFDF w Michałowie w piątek 29 maja, od godz. 10 do 16. (wstęp wolny).

Grupa kanadyjska liczy 25 osób, w tym dwie  doktorantki i dwóch profesorów, na czele z prof. Bożeną Karwowską, opiekunem grupy i głównym koordynatorem projektu z ramienia UBC.
Studenci z Kanady są z różnych kierunków Faculty of Arts (Nauk Humanistycznych). Przyjadą do Michałowa po kilkudniowych pobytach w Warszawie i Krakowie, oraz dwutygodniowym seminarium w Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W programie spotkania przewidujemy m.in. przedstawienie działań PFDF w Michałowie, pokaz filmów poświęconych wielokulturowości, w tym m.in. PARK CENTRALNY i WYRZUTKI. Uczestnicy odwiedzą także michałowską cerkiew.

Po południu odbędzie się spotkanie z Karen Kapłan Boton, autorką niedawno wydanej książki „Descendants of Rajgród, Learning to Forgive” (Potomkowie z Rajgrodu, Lekcja wybaczania). Ojciec pani Karen był jednym z nielicznych Żydów z Rajgrodu, który przeżył Holocaust. Jego wspomnienia zostały spisane i poddane przez autorkę współczesnej ocenie.

 

Finałem spotkania będzie koncert zespołu Lecha Mazurka „Młoda Folkowa Krew”

więcej »

Halina Matejczuk, Konsul całego PRL, część II /2015-05-20/ Halina Matejczuk, Konsul całego PRL, część II

PFDF w Michałowie zaprasza na kolejne spotkanie z p. Haliną Matejczuk, rodem z Gródka. Pokażemy II cześć filmu KONSUL CALEGO PRL-U  obszerną sagę o minionej epoce wypełnioną bolesnymi epizodami z okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej, obrazkami ze zbrojnego podziemia, powojennej odbudowy Gródka, pracy w MSZ w okresie PRL-u) autorstwa T. Wiśniewskiego z PFDF.  

22 maja, o godz. 17. piątek, PFDF Michalowo, Fabryczna 33.

Wstęp bezpłatny.

 

Bohaterka swoją pracę zawodową w latach 1955- 1989 związała ze służbą na Wydziale Dyplomatyczno – Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych PRL. Na placówkach dyplomatycznych m.in. we Francji (Marsylia, Lyon, Lille), Danii, ZSRR, RFN pracowała na różnych stanowiskach, poczynając od referendarza aż po I Sekretarza Ambasady i Konsula PRL. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa grafik autorstwa Marty Muszyńskiej (Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu), które zostały wykorzystane w filmie.

22 maja, o godz. 17. piątek, PFDF Michalowo, Fabryczna 33

 

Halina Matejczuk

- absolwentka Uniwersyteckich Studiów Przygotowawczych w Lublinie,

- absolwentka Wydziału Dyplomatyczno – Konsularnego Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie, specjalizacja współczesna polityka międzynarodowa,

- absolwentka Studium Podyplomowego Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Wydz. Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki;

Praca zawodowa: lata 1955 – 1988, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie;

- Konsulat Generalny PRL w Marsylii, Lille i Lyonie (Francja) na stanowiskach młodszego i starszego referendarza, rzeczoznawcy i Konsula,

- Konsulat Generalny w Kopenhadze w Danii,

- Ambasada Polska w Kolonii w RFN,

- Ambasada Polska w Moskwie, awans na stanowisko I Sekretarza,

- radca ministra MSZ przed odejściem na emeryturę;

więcej »

Bogdan Dudko. Jestem stąd /2015-05-06/ Bogdan Dudko. Jestem stąd

Zapraszamy na spotkanie z Bogdanem Dudko, autorem poetyckiej książki "Dolina. Znad Narwi i Świsłoczy" o której krytyk Artur Szczęsny pisał, że „pokazuje życie ludzi stąd... Tomik bogaty jest w konteksty, bo znajdziemy w wierszach Mickiewicza, Miłosza, Konwickiego, Kapuścińskiego, Stachurę... Ale też odwołania do starych 

filmów, a nawet rockowych brzmień. Wszystko w scenerii magicznego, jeszcze dziewiczego krajobrazu.”

Tomik Dudki ilustrowany jest m.in. fotografiami Wiktora Wołkowa. Wiersze w języku polskim na białoruski przełożyła Mira Łuksza. Znakomitym bonusem w trakcie naszego spotkania będzie film ilustrujący autorską opowieść w reżyserii Bogdana Dudko.

Piątek, 8 maja, godz. 17, PFDF Michałowo, Fabryczna 33

więcej »

PFDF Michałowo Niezbudka Biezabudka Kamczatka